OTOCZENIE

Karczma „u Philipp’a” i „Pokoje Rancho” to propozycja spędzenia wakacji w sielskiej atmosferze. Niezapomniane widoki, rzeki, jeziora i lasy, cisza i spokój a do tego swojskie jedzenie. Jeżeli marzycie o wypoczynku lub imprezie w prawdziwie kaszubskich klimatach, to lepszego miejsca nie znajdziecie.

Brodnica Dolna, jest to niewielka miejscowość letniskowa, usytuowana w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, oddalona 10 km od Kartuz i 45 km od Gdańska, położona, między jeziorami Brodno Wielkie i Ostrzyckie, należącymi, do kręgu jezior raduńskich, na który składa się 6 jezior, charakteryzującymi się wyjątkową czystością wód.

Pomiędzy tymi jeziorami usadowiła się „malowniczo” niewielka wieś Brodnica Dolna.

Nieopodal znajduje się wzniesienie pod nazwą Złota Góra. Tu w sąsiedztwie pomnika ku czci Partyzantów Kaszubskich, znajduj się platforma widokowa, z której podziwiać można jeden z najpiękniejszych widoków na Kaszubach, a na pewno na Szwajcarii Kaszubskiej.

W dole na pierwszym planie rozlewa się jezioro Brodno Wielkie (pow. 133,9 ha, głębokość 15,7 m) w 2010 roku wybudowano tu „Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu” w skład którego wchodzi przystań jachtowa oraz amfiteatr, na drugim z przedłużeniem rynny, połyskuje lustro wody jeziora Ostrzyckiego z widoczną na nim wyspą.

Wielkie kompleksy leśne, duże, czyste jeziora są znakomitymi terenami, dla miłośników sportów wodnych i wędkarzy